pondělí 20. března 2017

Organické čističe SOLLUX z Drogerie zDE aneb Malý exkurs do organické chemie (s přihlédnutím k mýtům)

Ahoj kamarádi!


Dnes bych ráda shrnula své dojmy z organických čističů značky SOLLUX z Drogerie zDE.


Než se pustím do sumážky v rámci Okénka bydlenky domácí, udělám krátký exkurs do problematiky organických čističů.

Berte prosím v potaz, že nejsem chemik a podělím se o informace, které jsem získala oprášením zapadlých gymnaziálních znalostí,  následným  samostudiem a  konzultací s kluky z Drogerie zDE. 

Nechci fušovat odborníkům do řemesla, nicméně vždy, když si tvořím názor, snažím se najít co nejvíce hodnověrných informací.


Smyslem článku není zahltit Vás množstvím informací o členění chemie jako vědního oboru (navíc se anorganická a organická chemie v mnoha případech prolínají a pokud jsem to dobře pochopila, takové členění slouží nyní zejména pro účely studia a bádání.  Ponechám rovněž stranou ostatní chemické obory jako biochemii, fyzikální chemii, geochemii atd.atp.).

Ve zkratce by organické výrobky měly pocházet z rostlin a minerálů. I v nich se však najdou syntetické prvky  (a to i v tzv. přírodní či organické kosmetice - mimochodem až do 30%).

Nemám ráda zjednodušující soudy typu: "Fuj, to je chemické, to nechci, chci přírodní produkt". 

I onen přírodní produkt je chemický.  Organicky chemický. 

Proto se mi příčí laické odsudky anebo naopak přehnaná adorace. ("Nesnáším chemii/chci teď už jen přírodní produkty, ty jsou mnohem lepší").
Každá mince má dvě strany. 

A mýty se šíří velmi snadno. 
Myslím, že by si mnohdy profesionální chemik vyrval poslední tři vlasy děda Vševěda.


Jak lze v kostce shrnout charakteristiku organických čistících prostředků?

1. Organické čistící prostředky mají v globálu  slabší účinnost v porovnání s konvenčními přípravky.
Prostředky na nádobí většinou nepění či pění málo a disponují zhusta vůní po citrusech, neboť se citrusové estery používají jako odmašťovací přísada.
Organické čistící prostředky si neporadí  se zašlým nebo silným znečištěním, jsou například nevhodné pro použití v průmyslu apod.
Organické čističe jsou naopak výborné při běžném rutinním úklidu

2. U organických prostředků nehrozí poleptání, popálení, poškození dýchacích cest.
Tyto prostředky jsou chemicky stabilní a žádné z těchto rizik (na rozdíl od jiných prostředků) neohrožuje zdraví uživatele. 

3. Organické prostředky jsou vhodné na povrchy, u kterých dochází k přímému styku s potravinami. 

4. Obsahují většinou konzervant, o němž píšu níže.


Nejkontroverzněji byl na Instagramu přijat Sollux Čistič ovoce a zeleniny, tak s ním začnu a svižně si  to pojďme shrnout:

Nejprve je třeba si říct, jak se chovají organické složky.
Organické složky působí tak, aby neutralizovaly a odstranily jak běžnou špínu, tak pesticidy a další chemické látky z konzumovaného ovoce a zeleniny.
Předmětný Čistič ovoce a zeleniny  obsahuje konzervant. Jinak by to nešlo,  dle mého názoru.

Konzervantem je methylisothiazolnone, ale v povolené a bezpečné koncentraci v souladu s níže citovaným předpisem  (pro info: dle výzkumů může vzniknout alergie až od 5% obsahu tohoto konzervantu).


K této problematice jsem si pročetla následující předpis
NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 1003/2014
ze dne 18. září 2014,
kterým se mění příloha V nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č.1223/2009 o kosmetických přípravcích
(1) Směs látek methylchloroisothiazolinone (a) methylisothiazolinone s chloridem hořečnatým a dusičnanem hořečnatým je v současnosti povolena jako konzervační přísada ve všech kosmetických přípravcích v koncentraci nejvýše 0,0015 % směsi v poměru 3:1 látek methylchloroisothiazolinone (a) methylisothiazolinone.
(2) Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele (dále jen „VVBS“) přijal dne 8. prosince 2009 stanovisko o bezpečnosti směsi látek methylchloroisothiazolinone (a) methylisothiazolinone (2).
(3) VVBS dospěl k závěru, že směs látek methylchloroisothiazolinone (a) methylisothiazolinone v poměru 3:1 nepředstavuje při použití jako konzervační přísada v nejvyšší povolené koncentraci 0,0015 % v kosmetických přípravcích, které se oplachují, riziko pro zdraví spotřebitele.

(Odkaz na celé znění: ZDE)


Čistič ovoce a zeleniny osobně pokládám za nadstavbu.
Používá se tak,  že na plod střičkou aplikujete tekutinu a po cca půl minutě důkladně opláchnete. 

Celý život jsem používala jen vodu, případně škrabku, takže z produktů tohoto typu se naráz nezfanfrním.

Nicméně je to fajn pomocník například pro situace, kdy chcete připravovat brambory ve slupce.  A také na kůru citrusů, což se zajisté hodí hlavně v období letních drinků:). Nebo pokud chcete vykrajovat blbinky z neoloupané salátové okurky

Na jablko a spol. nadále používám vodu z kohoutku  (už jen proto, že se mi prostě nechce čekat).
Produkt nemá prakticky žádnou vůni. 
Mimochodem, zmíněný konzervant mi nevadí ani zbla.Čistič koupelny

Do tohoto čistítka jsem se zamilovala


Střičkou aplikujete, necháte cca minutku působit,  hadříkem, hubkou či papírovou utěrkou setřete
Já používám hubkovou utěrku. 

V případě větší špíny se nechá působit déle, vlhkou houbičkou se poté rozprostře a následně doleští něčím suchým.


Moji chlapci nejspíš soutěží o titul Největší flek pasty na zuby na umyvadle a v okolí, tudíž pěkně každé ráno vezmu Solluxíka a jedu:).

Výborný je i na vanu.
A vynikající je na baterie


Čistič kuchyně

Způsob použití je obdobný jako u Čističe koupelny.

Co se týká kuchyně, tam pro změnu moji chlapci usilují o Řád největšího cmrndače kafe a čaje.

Střik, setřít a je čisto.

Oceňuji ho rovněž pro průběžný úklid při vaření.


Čistič na podlahu

U nás slouží za pomoci kbelíku s vodou a mopu. 
Nemám větších poznatků,  než že je ok.Suma sumárum:

Mnou vyzkoušené produkty své funkce plní
Uklízíme plus mínus průběžně, takže nemohu posoudit účinky na opravdu odolnou či starou špínu. 


Na podlahu  je ok, ale nenašla jsem u něj nic převratného. 

Čistič ovoce a zeleniny je pro mě,  jak jsem shora uvedla, nadstavba.  

Žádný z těchto produktů nemá intenzivní vůni, jen zlehka.

Prostředek na nádobí jsem ještě nezkoušela, máme doma myčku a na pár ručních drobností mám teď otevřen Rituals.  Nechala jsem si ho v kanclu v kuchyňce, brzy na něj přijde řada.  Dám pak info na Instagramu.Nákup mohu doporučit s klidným svědomím.
Navíc je cena více než slušná - od 69 Kč do 99 Kč.

Můžete si pořídit na eshopu www.drogriezde.cz  .


Máte nějaké organické prostředky péče o domácnost? A jak vyhovují?  Ráda si počtu, jako vždy. 

Děkuji, že mě čtete.

Konec hlášení. 
Pusu tetaP. S.: Produkty jsem obdržela barterem od Drogerie zDE. 
Odkazy na zboží dávám na základě žádosti kluků z Drogerie zDE, jíž mileráda vyhovím. Z Vašich případných nákupů nemám žádný profit. 


P. S. 2: Dlouho se chystám na článek o reáliích i mýtech o přírodní kosmetice. Poctivě sbírám info, ale je v tom poměrně hokej. 
Zajímalo by Vás to vůbec?

6 komentářů:

 1. Trochu mi prijde, ze s ekopripravky to je jako s ecky. Lidi chteji potraviny bez ecek, uz ale neresi, ze ecka jsou i neskodliva...
  je az s podivem jak na lidi pusobi media, a jak jsou obcas tvrdohlavi a stoji si za svym ackoliv neresi, jestli to je spravne nebo ne... Doma pouzivam ekologicke tablety do mycky, ekojar, chystam se na praci vajco�� ten prostredek na ovoce nezni spatne, prave na ty brambory, pripadne jarni mrkvicku, kterou ja odmitam loupat, nicmene ji drhnu hodne hodne dlouho... co se tyce konzervantu, mela jsem i prostredky bez kolonky konzervant ve slozeni, ale jen proto, ze to byly prostredky s velkym obsahem octu, ktery je sam o sobe konzervantem:) Marti, krasne napsane jako vzdy���� a doufam, ze to aspon nekterym lidem otevre oci... minimalne v tom, jit si najit informace nez verit jednomu, co neco povi...;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dík moc. Jj, informační stádnost je bohužel problém. Navíc vždy nejvíc pindá ten, kdo toho nejméně ví.

   Vymazat
 2. Jé děkuju za recenzi, zrovna se mi dost hodí protože se v blízké době chystám na větší nákup čistících prostředků :). Chtěla jsem vyzkoušet novou eko drogerii z DM (Method), ale po přečtení tvé recenze dám možná přednost těmhle přípravkům. Komplet na eko drogerii asi nepřejdu nikdy, ale ráda bych to aspoň trochu střídala. Článek o přírodní kosmetice by mě určitě moc zajímal, i když s ní zatím nemám moc pozitivní zkušenosti, ale počtu si ráda!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to DM nemám, tak nemohu srovnat. Konkrétně tento na koupelnu a kuchyň je plně srovnatelný co do účinností s konvenčními přípravky a jako bonus je šetrný. Takže cajk:).

   Vymazat
 3. Po prečítaní tohto článku mi je ľúto, že som zatiaľ nič takéto, myslím túto značku, nenašla na SK (ale je pravda, že som nehľadala dôsledne) a objednávať z CZ sa mi neoplatí.
  Ja som zatiaľ nepodľahla ošiaľu eko-bio-raw a to ani v umývaní čohokoľvek v domácnosti, ale keď nájdem niečo čo sa mi páči a je tohto konceptu za normálnu cenu, prečo nie ?
  A áno, o Tvoj názor vo veci prírodnej kozmetiky, mýtoch a pravdách záujem mám. Tam som už trošku ďalej, aj v používaní, najmä lokálnych produktoch zo Slovenska.

  OdpovědětVymazat
 4. Osveta je urcite nutna, mne sa jezia vsetky chlpy, ked citam/pocujem niekoho plkat o tom ze "tento produkt neobsahuje ziadnu chemiu"... proste vsetko je chemia aj H20.

  Vidim jasnu paralelu aj mojou profesiou (suvisi s farmaciou), ti, co sa najviac zaklinaju eko-bio, odmietaju lieky, ktorych ucinne latky su vo valnej vacsine vyextrahovane z prirodnych zdrojov a na druhej strane vynasaju do nebies vyzivove doplnky, ktore su synteticke od A po Z (a o tom, ze nepodliehaju rovnako prisnej kontrole, radsej pomlcim).

  OdpovědětVymazat