středa 30. listopadu 2016

Recenze knihy Svět podle Lu "Průvodce krásou každé bohyně" aneb Jak to mám já - nebohyně

Ahoj kamarádi! 


Dnešní knihopost je speciální v tom, že se prolíná s hlavním zaměřením mého blogu, tj. s beauty sekcí.


Knihu "Průvodce krásou každé bohyně", kterou sepsala paní Lucie z YT kanálu Svět podle Lu, jsem si objednala přes eshop Knihcentra (v předobjednávce byla kupodivu poměrně výrazná sleva ze 349 Kč na 279 Kč).

Koupila jsem si ji "ze studijních důvodů" a do jisté míry ze zvědavosti,  cílovka nejsem, to je poctivé říci už na začátku. 

Pokud bych si měla natřást pírka, jsem úspěšná v profesním i soukromém životě, s dostatečným sebevědomím, s bohatými životními zkušenostmi jak radostnými, tak neveselými, s léty prověřeným osobním stylem, vzdělaná a vzdělávající se kontinuálně nejen ve svém oboru. Sama sebe akceptuji  (ale musela jsem k tomu dojít,  doprodrat se k tomu, a to vlastním příčiněním. Viz článek "Je věk jenom číslo").

Berte prosím proto mou recenzi jako součást onoho mého "vzdělávání se", respektive rozšíření obzorů ve sféře sice pro můj život podružné, která je ale součástí mého velkého koníčku.
 
Paní Lucii upřímně blahopřeji k vydání Průvodce, je to úspěch a každý úspěch si zasluhuje uznání.  Ať už je v jakémkoli lidském konání. 

Koneckonců nákupem Průvodce úspěch paní Lucie podporuji a svým způsobem dělám i reklamu. 

Jsem rychločteč. S Průvodcem nám to spolu trvalo jeden a půl večera  (chodím spát hodně pozdě).

 Základní charakteristika, obal, název 

Budu používat ve zkratce označení "Průvodce", protože označení kniha z mého úhlu chápání literatury nevystihuje podstatu.  Spíše se jedná o magazínové čtení, jakkoli přebal je pevný. 

À propos přebal
Jasan, důležitější je vždy obsah než forma, ale forma prodává.
Moje estetické cítění obalem uspokojeno nebylo, totéž se týká popisků na obalu, které směřují také spíše do magazínové formy s násilnou vykřičníkovou odkazovkou na zrušený internetový pořad. 

Paní Lucie je pěkná ženská, ta fotka na obalu jí bere charisma, není ani omylem aktuální a ty květiny... Když budu úplně přímočará, vzhled obalu je něco mezi publikací Děvčata, na slovíčko a časopisem Vlasta, obojí z osmdesátek.  

Ale každý máme jiný vkus, dodávám alibisticky. 

Sám název "Průvodce krásou každé bohyně" rovněž dle mého mínění atraktivitě díla nepřidá.
To je na pomezí Bédy Trávníčka a jeho kutilských udělátek a kuchařských návodů českých jakožecelebrit. Ten sarkasmus není úmyslný, takto to cítím a takto to na mě působí. 

A bohyně? Jsem totální ateista, ale v tomto případě mi na první dobrou přišlo na mysl, že bereme to jméno tak nějak nadarmo.
Proč bohyně?  Jsme ženské, jedna taková, druhá jinačí, nic nadřazeného, žádná zvláštní sorta.  Jen jsme každá (a každý) individualitami. A k tomu nám zbožštění nedopomůže.

Na zadní straně obalu je uvedeno - cituji: "Objevte v sobě bohyni, kterou jste vždy chtěla být". To se mě netýká, takové ambice jsem nikdy neměla a nemám.
Jsem ráda ženou, mám v oblibě všechny ty šminečky, botičky, šátečky, kabelky, kloboučky a podobně, přiznávám, že i ve své "mužské" práci používám ženské zbraně. V Průvodci je však na mě toho Ženství s velkým Ž až moc

Za mě shrnuji, že  se obal ani název nevyvedl a víc se v tom hňoucat nebudu. 

Vlastní obsah

Průvodce je rozčleněn do jednotlivých okruhů, v rámci nichž se dělí do kapitol.

Trochu postrádám jednotící prvky. Něco, co by udělalo ze všech úseků Průvodce uzavřený kruh.  Právě proto, že není jen o kráse a název je tudíž poněkud zavádějící.
Naopak jsem měla v některých pasážích Průvodce pocit určitého zacyklení v jedné věci, vrácení se k ní, jakož i pocit, že na některých místech šlo psaní poměrně ztuha.
Zároveň jsem na několika místech zaznamenala rozpory ve sdělení (příklady viz níže). 

Stručně k jednotlivým okruhům knihy: 

1) Úvod

2) Milujte, odpouštějte, žijte

Nejspíš se má jednat o (do určité míry) motivaci. Aby však mohla působit, postrádám popis autorčiny katarze - kde a proč došlo ke zlomu, že (když to zjednoduším) z relativně silného komplexu došlo k masivnímu obratu k sebelásce.
To by určitě uvítaly ty ženy či dívky, které tápou anebo chtějí vyjít z tunelu na světlo. 

3) Krásná a svěží v každém věku

Jakkoli přehledné, tak vlastně neobjevné údaje -  nejen pro mě. Domnívám se, že obdoby byly již napsány/natočeny/publikovány mnohokrát.
Postrádám přidanou hodnotu. Zvlášť tato oblast zasluhovala větší a úděrnější záběr, když je paní Lucie vizážistka svou profesí.
Pro širší veřejnost snad bude přínosem, že to má takto dohromady na jednom místě.

4) Šaty dělají člověka

Vyzdvihuji popíchnutí k nošení barev. To je záslužné a každá si určitě najde tu svou výraznější barvičku, která s ní bude korespondovat a v níž se bude cítit dobře. 

Jako příklad shora naznačených rozporů ve sdělení uvedu na jednom místě (třídění šatníku) apel k vytřídění věcí, které jsou nositelce malé, na jiném místě je naproti tomu návod pro korpulentnější ženy nosit o číslo menší sako s tím, že to nositelku vlastně proštíhlí a nikdo to nepozná. (Já to tedy poznám a spíš bych se při výběru z těchto dvou protichůdných tvrzení držela reálné nositelčiny velikosti, jakkoli se jí třeba číselný údaj na visačce nelíbí. Speciálně u sak či blejzrů je viditelně znatelné, když nesedí jakýmkoli způsobem - malé, velké, krátké, široké.... A neříkám to proto, že nosím velikost 36, to platí obecně pro každou velikost, si myslím).

Zbytek fashion úseku jsou obecně známé či dohledatelné informace. Paní Lu ani nezašla za vrátka obsahu svých videí. Ok, budu brát jako plus, že je to na jednom místě a komu se nechce hledat nebo vůbec neví, přečte si jakýsi souhrn naráz. 

5)  Rady a tipy od Lu

Tady bohužel musím udělit minus za kratičký úsek pojednávající o originálech a fejcích.
S nelibostí konstatuji, že paní Lucie káže vodu a pije nápoj z hroznů v množství větším než malém. 
Sama má kupříkladu video, jehož jediným obsahem je srovnání originálu a fejku, a to přímo pospolu  (jedná se o paletku očních stínů UD).

Dále paní Lu často a až úpěnlivě "obhajuje" firmy a produkty,  jejichž podnikání stojí na kopírování slovutnějších kolegů  (všechny ty MURy,   W7 a jiné versus Benefit, NARS, Tarte atd.atp.).
Jakkoli má kopírování, řekněme, nižší intenzitu společenské nebezpečnosti než přímý fejk, podstata a vyznění je obdobné. Parazitování na pověsti konkurenta - nekalá soutěž (používám zákonný termín, nic mnou vymyšleného).
Opravdu není normální uzmout cizí nápady.  A takové konání nemůže zasluhovat propagaci. Prostě ne. (Viz článek "Prapodivný způsob podnikání v kosmetice" a "Rok na blogu").

Za další sama paní Lucie x krát prohlásila, že  nakupuje výběrovější a HE značky nikoli u oficiálních prodejců a distributorů. Proto zmínky o mých oblíbených značkách EL a Clinique, které se v Průvodci objevují,  beru s velkou rezervou.  Pokud vím, paní Lucie prostřednictvím jediného oficiálního distributora, kterým je v ČR Estee Lauder CZ s.r.o., nenakupuje (nekonstruuji z vody - vycházím z jejích ústních prohlášení).

V těchto popsaných směrech je Průvodce nedůvěryhodný a za mě by bylo lepší, kdyby tam tato pasáž nebyla. 
Kdo mě čtete či sledujete na IG, víte, že jsem velký odpůrce těchto praktik kontinuálně a u kohokoli. 

6) Závěr, poděkování


Vizuální stránka obsahu - ilustrace, fotografie

Ilustrace jsou hravé a pokládám je za to nejpovedenější z celého díla.

Fotografie neumím pořádně zhodnotit z hlediska řemesla, jsem v tomto smyslu ultra laik. 
Působí na mě tak, že celkový ráz neruší.
Možná mohly být názornější, zvlášť v sekci beauty a fashion. U líčení v detailech, u fashion v nápadu (viz například fotky spodních kalhotek kolem dokola).


Suma sumárum:

Jakkoli je nutno brát s rezervou, že osobně nepatřím do cílové skupiny, nejsem úplně schopna identifikovat, kdo do ní spadá

Pro úplně mladé žabce to v globálu dle mého subjektivního názoru není.  Čirou namátkou - stahující a formující prádlo je ze zdravotních hledisek nevhodné na pravidelné či časté nošení jak kvůli vnitřním orgánům  (a mláďata jsou ještě ve vývinu), tak z hlediska správné funkce páteře. A mláďata nechť se jdou v první řadě proběhnout či prodrandit na kolobrndě, než aby se soukala do prádelního brnění. 

Pro ženy věkově a/nebo životně vyspělejší vidím u Průvodce problém v - dle mého subjektivního názoru - přeceňování sebelásky a sebeakceptace.
Vývoj a práce na sobě  (v jakémkoli smyslu) je zárukou nerezignace. Paní Lucie k rezignaci nevybízí, abychom si rozuměli, to vůbec.

Ale celkové vyznění je poněkud vychýlené ve prospěch smíření se bez akce.  Nespokojenost nelze vymazat jen pouhým přijetím momentálního faktu, je potřeba udělat/pokusit se udělat něco pro změnu,  pro zlepšení,  pro klid v duši i na těle. 
 
Pro mě osobně je mnohem důležitější sebeúcta než sebeláska. A primárně chci být slušným člověkem, vzdělaným a pracovitým, přičemž nic nepřekoná bytí dobrou matkou a tolerantní manželkou. 


Průvodce je poměrně drahý.  Za stejných 349 Kč  (základní cena) dostanu solidní beletrii, která ještě prošla překladem z cizího jazyka, což samozřejmě zvyšuje cenu.
Možná by vůbec nevadilo, kdyby byl Průvodce tištěn na "horším" papíře.  Nejsem žádná ekomatka, ale recyklovaný papír mi u žádné knihy nevadí.  Naopak. A kniha pak není tak těžká v ruce  (což Průvodce docela je). Průvodci by to neublížilo a snížilo by to jeho pořizovací cenu.
 

Otázky líčení a oblékání nebudu už detailněji hodnotit, vím, v čem se cítím dobře a co mi sluší a taky vím, že (ne)slušet a (ne)cítit se dobře nemusí být nutně v symbióze. Líčit se jako velmi poučený amatér umím a osobní styl mám vytvořen, i proto, že musím respektovat své pracovní zařazení, z něhož nezbytně plyne společenské začlenění. 
Sekce beauty a fashion pro mě tedy nepřinesla nic nového, je to koncipováno spíše pro úplné začátečníky  a bohužel bez profesních tipů pro pokročilejší. 

Jestli Průvodce pomůže ženám, které v těchto oblastech tápou, respektive je nasměruje, je to jen a jen dobře.  Pak by Průvodce měl smysl pro širší čtenářskou obec. 

A za další - objektivně se málo čte.  Několik generací bez cíle zírá do bedny na stupidní seriály a reality show či si pouští YT jako kulisu bez soustředění se na obsah.  Každý počin, který rozšíří čtení, budiž vítán.  A proč nezačít něčím takto lehčím a snadněji stravitelným. 

QR kódy s odkazy na videa paní Lucie pokládám za výborný marketingový tah, jemuž tleskám.  Propojení s YT kanálem bezpochyby zvýší návštěvnost. Pro mou osobu je to nadbytečný bonus, ale určitě nalezne širšího využití.

Můj osobní odhad je, že se Průvodce prodávat dobře bude a paní Lucii i vydavateli bych to ze srdce přála. 
 
Moje vytrénované čtenářské ego však  zůstalo poměrně hladové.


Na úplný závěr dodávám, že veškeré výše popsané postřehy jsou moje, tudíž subjektivní. Vůbec nikomu neberu chuť si Průvodce koupit, to rozhodně není cíl, nejsem Mirka Spáčilová, abych to zde kosila nízkými procenty.
Jedním z důvodů, proč jsem tento knihopost sepsala je, že tady u mě jsou knižní články nejméně čtené (ó, vy hanby :)), a protože je Průvodce obsahem i hodně z beauty sféry, domnívám se, že by Vás to mohlo zajímat. 
Jedná se o provotinu, takže nemůžeme čekat aspiraci na Nobelovku za literaturu. 

Máte Průvodce?  A co na něj říkáte?  Ráda si počtu, jako vždy.
 

Děkuji, že mě čtete.

Konec hlášení.
Pusu teta 


P. S.: Více fotek či ukázky z Průvodce nepublikuji, aby autorská práva neutrpěla újmu.  Případně si prolistujte v knihkupectví. 


46 komentářů:

 1. Ač nejsem fanouškem Lu, několikrát jsem měla její vida puštěné jako kulisu. A musím říct, že právě "zacyklení" mi na tom vadilo nejvíce (když neberu vychvalování dupe produktů). Knížky youtuberů mě obecně neberou, ale zrovna u téhle knížky jsem se pozastavila a uvažovala, zda-li se Lucii povedlo vymanit z kruhu, kdy obkecává jednu řasenku 25 minut, což dle mého svědčí o vyjadřovacích schopnostech youtubera. Vzhledem k tomu, že Lucie má spoustu diváků, kteří právě tyto dlouhá videa a omílání jedné věci několikrát mají rádi, si myslím, že bude mít knížka úspěch - každé zboží má svého kupce ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byznysově úspěch odhaduji. Což je fajn. Žádná práce by neměla přijít vniveč, jakkoli zrovna toto není dílo, k němuž bych měla osobně důvod se vracet.

   Vymazat
 2. Super recenze! :D Celkem jsem se i pobavila (celkem dost).
  Nevím, většina knih youtuberů a bloggerů mi přijde jen jako uspokojení jejich obdivovatelů a zbožňovatelů. Motivační diář, průvodce bohyně... upřímně? Myslet to vážně, koupím si radši knihu od profesora psychologie, u které budu mít spíš jistotu, že rady nenapáchají víc škody než užitku. Všechny tyhle paní a slečny píšou: Přijměte sebe takovou, jaká jste. Ale pak vidíš, jak se každý den stylizují oblečením, líčením, účesem do někoho jiného takovým způsobem, že se už nedá mluvit o inspiraci, ale syndromu houby, která nacucne vše z okolí. Děkuji, nechci.

  OdpovědětVymazat
 3. Lu jsem kdysi sledovala pravidelně, postupen času jsem poopravila svůj názor na ni a teď si občas některé její video pustím. Vlastně mě ty její strasti a slasti baví. Její knihu, ani jiné/ho blogera, YTbera atd., nechci. Tvůj článek mi potvrdil to, co jsem předpokládala - že není o co stát. Hezký den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. YT začátky byly fajn, to mě docela bavilo až na určité momenty ("jenom já udělala takovou makovou recenzi ", "nikdo jiný toto nezpracoval"atd). Občas se kouknu i teď, z poslední doby se původní tvorbě přiblížilo video o houbičkách. Na motivační hodinový ságy koukat nebudu. Nikomu neberu, pokud ho to baví či dokonce naplňuje. Já bych vyrostla. Takže to radši nedělám.

   Vymazat
 4. Skvele napinasana recenzia. Rada by som si precitala aj dalsie knizne clanky. Co sa tyka knihy samotnej, tiez nie som cielova kategoria. Ak kupujem knihu, volim hodnotne kusky, ktore zaujmu viacero clenov rodiny a ktore sa oplati citat viackrat. Predsa len skladovat tony knih nie je kde. V tom pribade je obal tak gycovy, ze ma odradza aj od prelistovania v knihkupectve. Urcite je vsak marketingovo cieleny na tu spravnu kategoriu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dělám byznys přes dvacet let a v tomto případě si opravdu nedokážu cílovku definovat. Prostě nevím.

   Vymazat
  2. Pockajme kym sa kniha prezenie blogosferou a ono sa ta cielova kategoria odhali sama :-)

   Vymazat
 5. Moc hezky sepsaná recenze, působí na mě až profesionálně :-) Vydání knihy jsem samozřejmě zaznamenala, ale kupovat si ji určitě nebudu. Tak nějak jsem nabyla dojmu, že by mě kniha ničím nepřekvapila a nic by mi nedala. Lucčina rozvleklá mluva a projev mě moc nebaví, tudíž bych se tohohle bála i v knize.

  OdpovědětVymazat
 6. Ja teda doma knihu mam, mame ji s mamkou dohromady. A nejak nevim. Videa mi nektera prijdou fajn, jina mene. Abych byla uprimna, tak me to nejak nebavi. Bohyni byt nechci, nalicit se nejak zvladnu. Recenze je vystizna.

  OdpovědětVymazat
 7. Skvělá recenze Marti. Prolistovala jsem v Kosmasu....mnooo...děkuji nechci. Jsem na tom obdobně jako ty, mam věk, zkušenosti, svůj vkus a sebeúctu..osobně me neskutečne irituje hláška: Mam se rada jaká jsem, jsem jaká jsem a nehodlam se měnit....to kvetu....nedavam to a zrovna mam toto tema rozepsany článek, ani nevim, jestli ho zveřejnim. Cílovka je jasná-fanynky Lu a jejich kámošky. Jinak Tvoje knihoposty mam rada a diky nim mam o par knížek v knihovně vice. Zase bych nejaky uvítala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžeš, si mě včera nakopla a konečně jsem to dopsala. Díky. http://jitkasingerova.blogspot.cz/2016/12/sexy-plne-krivky-aneb-falesne.html?m=1

   Vymazat
  2. Koukám, že ti vcelku frčí virál;))

   Vymazat
  3. No koukám jak blázen...vubec jsem to nečekala

   Vymazat
 8. Dobře napsané ,proti Lu v zásadě nic nemám a její videa mám ráda,klady-vtipná,milá,upřimná,zápory-nevkusná jak v oblečení tak v interiéru(ráda prý zařizuje byty),suma sumárum rozhodně její knihu za takový peníz nepotřebuji,vlastně ani zadarmo přesto ji přeji jen to nejlepší :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme tu všechny morálně vyspělé, úspěch i štěstí tedy přejeme :)

   Vymazat
 9. Recenze na knihy čtu minimálně, protože jsou pro mě občas zavádějící, a raději si udělám svůj úsudek.Ale tahle mi fakt pobavila:-)Lu sleduju téměř od jejích začátků a její počáteční videa jsem měla celkem ráda. Ano občas mi štvaly její hlášky, že je první a jediná, ale po jejich odfiltrování to šlo.Taky mně nevadí dlouhá videa,ostatně k žehlení je to výhoda, protože nemusíte pořád překlikávat, ale zacyklení mě opravdu nebaví. Takže děkuji a knihu vlastnit nemusím:-)

  OdpovědětVymazat
 10. A jeste jeden postřeh...ke katarzi...z komplexu sebevedomou ženou...domnívám se, ze k ni nedošlo, proto o ni neni zmínka. Lucie se ma rada, ale k sebeúctě a sebeuvědomění to ma porad daleko. To ke muj čiste subjektivní pohled psychologa-samouka-amatera.

  OdpovědětVymazat
 11. Knihu som zatial necitala a myslim,ze si ju asi len prelistujem v knihkupectve. podla toho, ake s tym robila tajnosti som cakala minimalne trhak v style Harryho Pottera :D :D :D :D Mne to podla tvojej recenzie pripada ako napodobenina tych knih, co su teraz hrozne trendy o Parizankach, Francuzkach, style, obliekani a tak. BTW neviem co su MURY :-) Ja som ju kedysi sledovala, ale potom mi to prislo take dost nudne a nevkusne (ukazovanie spodneho pradla vo videach o nakupoch, lookbooky) a totalnym klincom do rakvy u mna boli tie vlogy ci co, jak bola v nemocnici, jej muz bolv nemocnici a neviem jak to uz bolo. Podla mna niektore veci na youtube jednoducho nepatria. Obcas pozriem, co ma nove, ale fakt ma nudi pozerat na dvojhodinove videa s porovnanim riaseniek.....Za mna nie, nie som cielovka, nie som ovca :D :D :D :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MURy = Makeup Revolution London. Značka postavená na napodobeninách ledasčeho. Vlogy jsem neviděla.

   Vymazat
 12. Děkuji za recenzi, myslím, že ani nepotřebuji knihu prolistovat v knihkupectví. Na videa od Lu občas koukám, začalo to dobře, skončilo to ukňouranými hodinovými monology než přišla pauza. Souhlasím s názorem, že to správné sebevědomí, sebeúcta a sebeláska vypadá jinak. Osobně tam cítím silné komplexy a potřebu být obdivován a litován.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No ja prave taky! Přítom v začátcích byla moc fajn, byla jina...jina je porad, ale neda se na to moc koukat. Nicméně gratuluji ke knize, je to urcite počin hodný obdivu a odvahy.

   Vymazat
 13. Pobavila jsem se. Recenze vážně super :) Nákup knihy neplánuji. V poslední době mi přijde, že téměř každý blogger nebo youtuber má potřebu napsat knihu. Ale né každý na to má. Jako např. tento paskvil. Už ten název - PROOBOHA!!! Hned jsem si vzpomněla na knihu Padesát odstínů šedi (ano, jsem ovce) a na vnitřní bohyni, která dost často křičela blahem :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šmarja, vnitřní bohyně :)))). Dala jsem jen první díl, na film nemám odvahu :).

   Vymazat
 14. Hezká recenze, já naopak ty knižní články čtu ráda :) A ty to umíš napsat. Jinak nevím, kniha by rozhodně nebyla nic pro mě, Lu mi nijak nevadí, pár videí jsem v nemoci viděla, hlavně cestovatelská, ale mám radši přece jen menší záplavu slov o tomtéž.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dík. P. S. Článek jsem neměla v úmyslu psát o Lu, ale o literárním počinu paní Lu. Osobnost veřejně hodnotit nebudu, na stejném místě jsme se fyzicky střetly jen jednou, na akci Revlonu. Neprohodily jsme větu.

   Vymazat
 15. Děkuji za recenzi. Nadále si pojedu to svoje :)

  OdpovědětVymazat
 16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 17. Já jsem Lu sledovala dřív, v poslední době už vůbec. Takže me knížka ani neláká ke koupi, ale asi by mi nedala zvědavost a pátrala bych po recenzích, tak jsem ráda že jsem ji našla u tebe!

  OdpovědětVymazat
 18. Ahoj Marťo, na úvod musím říct, že Lu sleduji od jejích začátků a mám ji ráda. Nejsem nějakou nekritickou fanynkou, nekoukám na každé video.
  Když oznámila, že píše knihu, měla jsem v plánu ji koupí podpořit. Ovšem u mě to zabila už tím názvem. Bohyně?!? Jsem dost racionální člověk, nějaké motivační citáty, mantry, vnitřní bohyně apod. mi jsou prostě bytostně cizí a literaturu tohoto typu nevyhledavam. A po tvé recenzi jsem se jen utvrdila v tom, že opravdu nejsem cílovka. Děkuji za recenzi, myslím, že jsi to pěkně shrnula.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Evi, jak už jsem psala výše, článek jsem úmyslně nekoncipovala o Lu, ale o písánkách z pera Lu. A cílovku fakt nedokážu definovat.

   Vymazat
 19. Dostala som sa k Tvojej recenzii až teraz. Nuž, gratulujem jej tiež a dúfam, že jej vydanie knihy pomohlo v tom čo chcela.
  A sama za seba, určite ju čítať nebudem, nie som tak nejak cieľovou skupinou.
  Stotožňujem sa s tým komentárom vyššie o tom, že mi to pripomenulo "vnútornú bohyňu" z 50 Shades of Grey, ktorá tam bola, minimálne v 1.časti, na každej druhej strane :))).
  A inak, čítacie blogy milujem a čítam veľmi rada a veľa, aj u Teba. Na Vianoce som si už pripravila celkom 5 kníh pod stromček, samozrejme, všetky od manžela :))). A na nočnom stolíku a vedľa neho mám celkom cca 50 mnou kúpených a ešte neprečítaných kníh za cca 2-3 roky, takže tak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad bude o vánočních svátcích čas na čtení. Musíme si ho udělat :).

   Vymazat
 20. Ahoj �� výborná recenze, veselá recenze.. !!! pobavila mě při čtení skript na zkoušku ��

  OdpovědětVymazat
 21. Perfektne napsané-kniha je totální propadák nic nového vše conuz bylo ve videich-no a kapitola ze jsme vizitkou svého muže--ta me zvedla ze židle,z toho čiší arogance nechapu jak tohle mohla taková Bohyně napsat. Čekala jsem opravdu více hlavně zhkediska kosmetiky na to že Lucie je tolik let profesionální vizazistka žádné rady ani figle se nekonají.Ani ukazky jeji práce v knize nenajdete-.Knihu jsem dostala k vánocům jinak bych si sama určitě nakoupila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pojednání o Vizitce jsem v recenzi radši pominula. To je úplně mimo. S chlapem je pro dlouhodobý vztah rozhodně důležitější všestranné partnerství, nikdo by neměl být přívěskem nebo ozdobičkou toho druhého. To je hodně mimo. Za mě druhý největší průšvih v knize. Hned po úseku o fejcích.

   Vymazat