neděle 14. ledna 2018

Migrační strašák aneb Co vlastně může prezident?

Ahoj kamarádi!


V souvislosti s prezidentskou volbou mi přišly dotazy typu, jaké má vůbec prezident republiky pravomoci ve vztahu k uprchlíkům. 

Protože vím, že mnozí už jsou volbami unaveni, nechala jsem dnes pár hodin v Insta Stories běžet anketu, zda je o tento článek zájem. Poměrem 399:45 jste si odhlasovali, že článek chcete. 
Ti zbývající, co hlasovali pro NE, to snad přežijí, anebo si třeba můžou přečíst nějaký šminkočlánek.Pokusím se sepsat to poněkud "laicky ",  aby to bylo stravitelnější pro širší veřejnost a abych nezabředla do příliš  odborné terminologie výkladu Ústavy, evropského práva atd.


Na úvod je třeba říct, kde se vlastně vzal dojem u značné části populace, že současný prezident Zeman je ochráncem země před  (údajně masivním) přílivem uprchlíků

Vážení přátelé, je to jen a pouze (zjevně geniální) tah politického marketingu

Ono vyvolání dojmu vzniklo v době, kdy měl Zeman historicky nejnižší podporu obyvatelstva ze všech novodobých prezidentů po celou dobu výkonu jejich funkce. 
Bylo zapotřebí něčeho silného, úderného, primitivně srozumitelného.
A tím je strach.

Zeman je vynikající stratég a zároveň mistr útoku na nízké pudy. 
Stokrát opakovaná lež se stává pravdou a plní tak funkci nástroje politického marketingu v té nejsurovější podobě. 

Tímto tahem Zeman rozdělil společnost na dva nesmiřitelné tábory, vykopal příkop.
Kladu mu to za vinu.
Účelově to funguje, ale je to totálně nestátnické.Naše republika je parlamentní demokracií. 
V rámci dělby moci prezident spadá do moci výkonné. Stejně jako vláda.  A na vládu je svým způsobem "navázán".


Pravomoci prezidenta vymezuje článek 62 a 63 Ústavy, přičemž ve článku 62 jsou vyjmenovány činnosti, které vykonává prezident samostatně, absolutně, bez součinnosti s jinou složkou systému.  
Ve článku 63 jsou vyjmenovány činnosti, k nimž je potřebná kontrasignace předsedy vlády  (nebo jím pověřeného člena vlády) = spolupodpis.
Když si to přečtete, je zřejmé, že jakýkoli prezident za současného právního stavu nemůže sám o sobě rozhodnout o přijetí či odmítnutí uprchlíků, tím méně je snad dokonce pozvat.Prezident u nás  nemá ani zákonodárnou iniciativu (nemůže předkládat Parlamentu vlastní návrhy zákonů). Má akorát právo veta ve vztahu k přijatým.


Azylové řízení spadá do kompetence MINISTERSTVA VNITRA.
Viz blíže KLIK
A ještě podrobněji KLIK

Chci tím vším říct, že pokud je pro voliče Miloše Zemana jediným anebo převažujícím kritériem ochrana před uprchlíky, že není v jeho silách ani pravomoci tuto "ochranu" poskytnout. 
A není to v silách a pravomoci ani kohokoli jiného, kdo by prezidentský úřad zastával. 
Tudíž: voliči Miloše Zemana by měli hledat jiný argument pro jeho volbu.  Takový, který má reálný podklad.

V druhém kole jdu volit Drahoše.  
Ne úplně s křepčivou radostí. Je to však nutné. Proto sebemenším způsobem neváhám. 
Změna je důležitá.
Vyrovnání Babišova vlivu je nezbytné (nejen kvůli shora popsané kontrasignaci v určitých případech).  Aspoň trochu.  
Prezident má být především morální autorita.  Ne někdo, kdo způsobí, že  jedna část národa bere na tu druhou názorovou sekyru.

Předpokládám, že kampaň mezi prvním a druhým kolem může být pěkně hnusná, ba i nechutná.
Hnusy už se objevily, například TOTO KOMPRO popsané na FB profilu Jaroslava Kmenty dnes, tj.14.1., to už však bylo jako lež vyvráceno. Zajisté není poslední.  

Snažme se nenechat otrávit.
Volební místnosti budou otevřeny 26. a 27.ledna v obvyklých časech. Hlasovací lístky se tentokrát vydávají přímo ve volební místnosti.

Přeji Vám krásný zbytek neděle.


Děkuji, že mě čtete. 
Konec hlášení. 
Pusu teta


P. S.: Jako po celou dobu existence mého blogu jsou zde všechny komentáře povoleny, nic předem neschvaluji.
Pojďme spolu diskutovat a i přes případné odlišné názory se pokusme preferovat věcnou stránku argumentů. 
Odlišným názorům jsem plně otevřena. 
I proto, že zjevně žiju v pražské bublince a zároveň v prostředí, kde máme plus mínus shodný světonázor. 
Ráda bych pochopila příznivce a voliče Miloše Zemana ve smyslu, co je tím, co je přesvědčilo k podpoře a/nebo volbě. 
Předem říkám, že nejsem "Pražská kavárna" (jsem jen kavárenská povalečka:)), havloidka (nejsem nekritickým Havlovým obdivovatelem,  což jsem už i psala) a nejsem ani pravdoláskařka  (ptz pravda a láska na boj proti demagogii a propagandě fakt nestačí).
Pokud by někdo nechtěl psát veřejně, nevadí, může mi napsat přes Direct na Instagramu či na mail akfrankova@gmail.com.

Na všechny reakce odpovím. Jen musím respektovat své časové možnosti stran pracovních povinností.


P.S. 2: Mýtus o roli Zemana jako našeho ochránce před přijetím EURA je už úplně úsměvný.
Zeman je obecným příznivcem přijetí EURA, dokonce sám sebe jeden čas označoval za eurofederalistu.
(Podepsal i dodatek k Lisabonské smlouvě - což Klaus odmítl).

Stačí zadat do Google "Miloš Zeman a EURO" a vyjedou Vám mraky důkazů o jeho kladném postoji ke společné měně.

Tak jak tak, společná měna není smrtelná hrozba. 
Sama jsem jejím stálým odpůrcem. 
Nicméně,  když vidím Rusnoka, co tvoří jako guvernér v ČNB, až si někdy kacířsky říkám, jestli bychom o zavedení neměli přeci jen uvažovat.

Btw je v pravomoci prezidenta republiky jmenovat guvernéra, viceguvernéry i členy bankovní rady ČNB.  A to je mnohem,  mnohem důležitější než ničím nepodložené strašáky uprchlíky a tím, že nás EURO přivede na mizinu.

37 komentářů:

 1. Bojím se, že náš národ je natolik hloupý, že ani po přečtení tohoto článku jim v to v hlavičkách nesepne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tvrdí, že půjde do debat. Pokud nebude moderátor úplně mimo jako třeba Soukup, Zeman bude muset říct, že je pro EURO (i když třeba s výhradami) a zároveň bude muset uznat, že pravomoc ve vztahu k uprchlíkům nemá vlastně žádnou. Pokud bude tvrdit něco jiného, pak je zřejmé, že (opět) lhal, když říkal, že jeho názory jsou známé (jako zdůvodnění, proč nešel do debat před prvním kolem). A neustojí ani Mynáře.

   Vymazat
  2. Co mi osobně nejvíc vadí je to, že si lidi neumí ani tu volbu obhájit, neumí argumentovat fakty a jen tupě papouškují to, co si přečetli někde na fejsbůčku od lidí, kteří nepobrali tolik rozumu. Každopádně na debaty jsem zvědavá a ráda se na ně podívám.

   Vymazat
  3. Jj fejsbuky už jedou. Sluníčkář, vítač, dokonce i pedofil a vrah. To bude zas hnusu.

   Vymazat
 2. Marti, tohle by si měli přečíst všichni, povinně. Jinak nemám co dodat. Díky a hezký večer 🙋

  OdpovědětVymazat
 3. Opět skvěle napsané a souhlasím. Voliče Zemana naprosto nechápu. Ale Babiš ho nutně potřebuje, takže čekám velkou masáž i z jeho strany. I když nechápu tah s hejty na Mynare a Nejedleho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babiš je ostřílenej pardál, přesně ví, co dělá a proč.

   Vymazat
 4. Marti. moc Ti děkuji za článek.. jak jsem psala, dochází mi arguementy pro voliče Zemana.. teď na mě vyrukovali s vítačstvím a já už nevím.. prostě nevím.. ale počkám do voleb, pak se uvidí..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šmarja, to vítačství. .. Hele, já taky mohu vítat například ducha Michaela Jacksona. A bude to mít stejný efekt, jako kdyby jakýkoli prezident "vítal" uprchlíky. Tedy nula.

   Vymazat
 5. K tomu nemam co dodat, odkaz na tento clanek ani nemam komu poslat, zadnyho volice zemana neznam osobne. Slusnost a zdravej rozum musi zvitezit nad hulvatstvim a zabednenosti 🙂

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já právě taky žádného jeho voliče neznám osobně.

   Vymazat
 6. Moc děkuji za tvůj článek. Konečně to někdo uvedl na pravou míru.
  V prvním kole jsem volila jinak, nebyl to ani Zeman, ani Drahoš. Ale v tom kole druhem to hodím Drahosovi. Budu moc ráda, pokud se změna povede. Pan Zeman je dle mého názoru nereprezentativní hulvát, co se neumí chovat. K lidem, médiím. Sám sebe a vlastně i nás reprezentuje jako starší pán,co se plaví ve vytaha schopnost Bermudách v nafukovacím člunu na rybníku a ještě si k tomu pozve novináře jaká je to veliká legrace Za me je tohle prostě ostuda. Mimo jiné. Zlatá Klausova propiska!

  Mohu prosím tvůj článek sdílet na svém soukromém FB? Děkuji za odpověď, této 😊

  OdpovědětVymazat
 7. Opět hezký srozumitelný dík...jak jsem psala kolem mě -bydlím Jihom.kraji-volili prostě jenom Zemana a já když pominu jeho mínusy tak především vidím před sebou nemocného a hodně unaveného chlapa nemůžu si pomoc takový by neměl dělat politika natož prezidenta...

  OdpovědětVymazat
 8. Nuž, mňa sa Vaša voľba týka do tej miery, že sme susedia.
  Nedá mi dodať pár slov.
  V sobotu poobede, kedy som bola celý deň sama doma (muž aj deti na lyžiach) som si poobede prepla na ČT24 (?) a tam najprv p. Drahoš, potom p. Zeman. Bože, to bol, aj v rečovom prejave tak priepastný rozdiel, že až.
  Správanie aktuálneho prezidenta v priamom prenose (či už tie kvety pani manželke alebo príhovor k novinárke z televízie PRIMA) bolo tak nechutne šovinistické, až mi zle z toho bolo.
  Čo sa týka kompetencií, je to o výchove a aj o tom ako bola dlhé roky zanedbávaná občianska náuka v škole. Kompetencie hore dolu alebo "nik Vám nevie dať toľko koľko Vám ja sľúbim". Alebo sa to dá nazvať aj skvelé PR na úrovni najnízkejších pudov.
  My s našimi dcérami do nemoty všetko preberáme, voľby, spoločnosť, právo, ústava, takže dúfam, raz, nebudú "ovce" v zmysle, že preberú všetko čo budú počuť v médiách.
  Dúfam, že o necelé 2 týždne sa rozhodnete správe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Síla, co. Celá ta Zemanova řeč. Jako vždy stařecký sexismus a rádoby vtípky.

   Vymazat

 9. Děkuji za článek, já tyhle nekosmetické články mám strašně ráda, vždy se v nich něco přiučím :D Uvažuji o tom, že ho nasdílím na svém facebooku, třeba to někomu otevře oči.

  OdpovědětVymazat
 10. Dobrý den, děkuji za článek, hezky vysvětleno. Mohla byste prosím ještě dovysvětlit článek 63 b? Je napsáno, že sjednává a ratifikuje. Pokud jenom připodepisuje, proč je tam tedy to, že sjednává? Jak to v praxi probíhá? Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedá se šmahem říct "připodepisuje", to by nebylo přesné. Notabene ani nemusí "sjednávat" (může přenést na vládu). Sjednávání je de facto kontraktační proces vyjednávání o textu plus působení diplomacie. Ve zkratce. Postup stran mezinárodních smluv je docela hezky a srozumitelně vysvětlen zde: https://www.epravo.cz/top/clanky/ostatni-pravni-obory/jak-vznika-mezinarodni-smlouva-15705.html

   Vymazat
 11. Hezky sepsáno. Bojím se však, že většina voličů Zemana si ho nepřečte. Ve svém okolí mám pouze málo jeho voličů (děda a pár známých), kteří však celé chování Nejvyššího berou jako vtipnou vložku jeho úřadu. Přijde mi to trochu jako "trump effect", ale stále věřím, že voliči ostatních kandidátů zvolí v druhém kole Drahoše. Neuvěřitelně mě Nejvyšší rozčiluje svými bonmoty, tím, že za svou vládu urazil snad úplně všechny, není vzorem pro nikoho (doufejme) a straší děti ve školách. Dokázala bych toho vypsat mnohem více, ale každý přemýšlející občan ČR to musí vidět, takže je to zbytečné.

  OdpovědětVymazat
 12. Ahoj,prosim, prectete si i tento text, autorka mi mluvi z duse. Spousta lidi, vcetne me umi volbu Zemana ohhajit. http://www.lucieprovaznikova.cz/2018/01/15/islamofil-vs-pijan/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tu Výzvu vědců jsi četla? Že by se z ní dala vyčíst islamofilie? Kde jako? Jestli je tohle argument, pak se pořád motáme v kruhu. Nechci srážet ničí názory, ale tohle tedy reálný podklad nemá. Btw já mám úplně jiné důvody pro volbu Drahoše, než paní či slečna Lucie píše.

   Vymazat
  2. V pohode, vsak o tom to je, kazdej to mame jinak a ja rozhodne nejsem clovek, co by odstranoval lidi z pratel kvuli odlisnemu nazoru. A rozhodne Te budu sledovat dal, nejen kvuli kosmetice, ale hlavne proto, ze mi prijdes jako skvela zenska. Jen mi proste vadi "trend" poslednich let, hra na elity. Volis Zemana?? Tak to ses debil a krupan!! Volis kohokoliv krome Zemana?? Tak to ses spravnej inteligentni clovek!! I ja zastavam nazor, ze je Zeman buran a ochlasta, ale porad je pro me prijatelnejsi nez byl kdokoliv z protikandidatu.

   Vymazat
  3. Kdyz ja se priznam, ze by me zajimalo, jestli ty nazory o muslimech a islamu pochazi ze studia islamu, jeho vyvoje a jeho forem v jednotlivych zemich, pripadne vlastnich zkusenosti z zivota v muslimskych zemich, nebo jestli jsou vysledkem informaci z medii a brani v uvahu pouze jedne interpretace Koranu. A jestli si jsou lide, kteri tvrdi, ze islam jako celek, t.j. vsechny jeho odnoze, vykoristuje zeny, take vedomi toho, ze za brutalnimi zenskymi obrizkami v Africe stoji krestane, kteri mnohdy byvaji srovnavani s islamem jako mirumilovne nabozenstvi.
   Tim chci i rict, ze moc nerozumim temhle -pro me extremnim- argumentum, protoze ne vsechny formy islamu utlacuji zeny a ne vsechny formy krestanstvi jsou mirumilovne. Takze to, ze se tu nemusime zahalovat a nejsme obrezavany atp. neni jen pro to, ze tu ten kruty islam nemame - mit tu krute krestanstvi, nevim, jestli bych se snad radsi nezahalovala.
   Tedy, nechapu tenhle argument pro volbu pana Z.

   Vymazat
  4. Ty názory vychází z toho, co se děje v západní Evropě. O jejich rozpínavosti a ústupcích "původních obyvatel" vám snad ani psát nemusím, jistě sledujete dění ve světě. Člověk nemusí žít v muslimské zemi a číst korán, bohatě mně stačil výlet do Londýna, vřele doporučuju, tam si uvědomíte, že je něco špatně.

   Vymazat
  5. Míšo, však od toho jsou svobodné volby, abychom si mohli vybrat. Kdybychom měli nebo měli mít stejný názor všichni, pak by to byla vláda jedné strany. A to už tu bylo...

   Vymazat
 13. Díky Marti za moc užitečný článek. Já věřím ze to dáme. Napríklad kdyz se dozvedel svagr že jeho mamka a babička volily Zemana tak jim to pěkně vysvětlil a holky se do příště polepší :). Ne vážně já doufám ze to dobre dopadne. A ze pánové Hilser a Fischer se neztratí!

  OdpovědětVymazat
 14. Díky moc Marti za užitečny článek, je to tady potřeba jako sůl. Já věřím že naději máme! S dovolením budu taky sdílet.

  OdpovědětVymazat
 15. Ja ziji v Nemecku, s uprchliky tedy mam zkusenosti dost, vzhledem ke sve profesi se s nimi setkavam i v ramci prace. Prave proto by me zajimalo, odkud nazory na "to, co se deje" pochazi, jestli ze zkusenosti ci primarnich zdroju, nebo z medii. Nemyslim, ze by me vylet do Londyna presvedcil o opaku, znam ho, takze se tam podivat nepotrebuji, mam srovnani i s Bruselem, kde jsem nejakou dobu zila.
  Kdyz nekdo nezna Koran a podstatu nabozenstvi, nechapu, ze muze argumentovat tim, ze islam je extremisticky a netolerantni. To jsou extremiste netolerantni, a to jak muslimove, tak krestane.

  OdpovědětVymazat
 16. S dovolením taky nasdílím, už ty bludy s migranty sdílí i lidi v mém okolí, nechápu... Je to děs.

  OdpovědětVymazat
 17. Ale vždyť jde také o názor prezidenta, ne? Přeci záleží, jaké má názory a postoje k uprchlické krizi, euru, EU. Mně na tom tedy záleží. Pan Drahoš nemá jasné názory, umí se vymezit vůči něčemu ( např. není pro ruský), ale už neřekne pro co je. Nedává najevo jasné názory a postoje, alespoň tak to cítím. Pro mě má jen galantní vystupování, což mi nestačí. U Zemana mám pocit, že jasná stanoviska zastává ( a ne se všemi souhlasím). Pavla

  OdpovědětVymazat