pondělí 30. října 2017

Toníčkův speciál aneb Tonizace jako důležitá součást péče o pleť

Ahoj kamarádi! 


Speciál jsem měla v plánu už dlouho a konečně na něj přišla řada.
Článek patří k těm globálnějším, které se věnují ve větší šíři určitému typu produktů. 

Pokud už jsem o některém z citovaných výrobků psala někde podrobněji, dám přímý odkaz.


Ve článku uvedu, které z množství mnou ozkoušených produktů se konkrétně mně nejvíce osvědčily a zároveň uvedu, proč pokládám tonizaci za důležitou.

Co se týká názvosloví, tak obecně se traduje, že pleťová voda je produkt s obsahem alkoholu, zatímco tonikum alkohol neobsahuje.
Domnívám se, že se pojmy poněkud zaměňují, ale to není na obtíž. Ve zkratce se budu držet názvu tonikum.

Co je to vůbec tonizace? 
Tonizací se rozumí
posilování, uvedení do stavu napětí. 

Pod pojem tonizace pleti lze podřadit
posílení pleti, její zjemnění, zklidnění a barevné sjednocení. Tonikum je zároveň  přípravným krokem pro následnou péči.
Tonikum stahuje póry.
Samo o sobě nenahrazuje čistící produkty; dočišťuje.
Osobně razím zásadu, že pokud je na tamponku po použití tonika zbytek makeupu či nečistot, nevyčistila jsem předtím pořádně.

Není tonikum jako tonikum; vždy je potřeba zvolit správný druh dle typu pleti. 
Z toho důvodu se v mém výčtu níže objevují tonika vyhovující mé pleti, tzn.pleti suché, která potřebuje zároveň zklidnit.

Jsem tonikový velkospotřebitel, tonizuji ráno i večer, a to obličej, krk až za uši a dekolt.
Bez tonik se neobejdu.
Většinou používám ráno i večer to samé  (s doplněním o exfoliační vody viz níže).


I. Exfoliační tonika 

Osobně vzhledem k typu pleti  (sušší a geneticky se sklonem k citlivosti) exfoliační tonika používám zhruba jednou za tři dny, a to ráno. 
Jak vyobrazené Estēe Lauder z řady  Perfectly Clean, tak Clinique obsahují alkohol  (Clinique dvojka na obrázku není moje, já používám verzi nejjemnější, dříve Mild, nyní 1.0 , ty jsou bez alkoholu. Tato voda je součástí péče 3 kroky).


À propos alkohol - navzdory mýtům trocha faktů: alkohol užitý v kosmetice se z pleti okamžitě odpaří. Takže ani citlivky nemusí výrobky s jeho obsahem eliminovat, jen musí šetřit množstvím a četností použití. 


II. Tonika dočištující, hydratační,  zklidňující

a) Nejnovějším přírůstkem je Phytomer ROSÉE VISAGE  (recenze na produkty k čištění pleti od této značky bude v samostatném článku již brzy. Na pečující produkty se u mě můžete podívat ZDE).
Už dopředu mohu říci, že tonikum je objev roku. 

b) Filorga Skin Perfusion Hydrating Toner (KLIK) - miluju.
Bohužel k mé velké lítosti není nějakou dobu na skladě.c) Clarins Extra Comfort Toning Lotion  - moje stálice  (mám od značky ráda i tonikum s heřmánkem  a expresní odličovací vodu).Další jsem si koupila při Dnech Marianne

Tento Clarins kupuji průběžně, je vynikající.  Nicméně Filorga ad b) je ještě lepší. 


d) Aqua Mineral Daily Dewdrops Facial Toner (KLIK)

Už jsem ho měla třikrát, koupím si ho znovu

e) Collistar - mám ráda odličovací přípravky od Collistaru obecně, tonikum není výjimkou.

Z levnějšího ranku:
f) polská Tołpa z řady Dermo Face Physio (KLIK)

Při poslední návštěvě Vratislavi jsem koupila rovnou čtyři:).
Stojí dle typu drogerie či lékárny mezi 23 - 27 zlotými, já je naposledy kupovala v akci v Superpharmu za 19,90 zlotých.
Skoro se vyrovná Clarinsu ad c), za mnohem méně peněz.

g) Marionnaud "gelové" tonikum  Extra Comfort Lotion z řady Clean Rituals  (KLIK).
III. Květinové vody

Další květinové vody, které mám ráda a které se rovněž dají použít i jako tonikum, najdete ve článku o květinových vodách a fixátorech makeupu  KLIK

Dnes vyzdvihnu dvě - moje nejoblíbenější. A těmi jsou Růžová voda a Voda z pomerančových květů od Záhiru.


(Článek o Záhiru, kde obě vody najdete podrobněji, je ZDE).

Zatímco růžovku používám hlavně k osvěžení,  fixaci a jako podklad pod oleje, pomerančovou využívám jako tonikum  (vzhledem k tomu, že pomerančová je určena i pro mastnější pleť,  je pro mě osobně růžovka jako fixátor či  podklad pod oleje vhodnější).


Produkty tohoto druhu prodávané v českých drogeriích se mi extra neosvědčily, nemám ani jeden tip. Máte něco hodně dobrého z české či slovenské drogerie? A tonizujete?  Ráda si počtu, jako vždy.


Děkuji, že mě čtete. 

Konec hlášení.
Pusu teta 


P. S.: Produkty zmíněné v tomto článku jsem si koupila za svoje peníze kromě Phytomeru (barter) a Záhiru  (dárek za věrnost).

6 komentářů:

 1. Zajímavý článek. Nejraději mám Sephora ženšen a na problemy zelene Mixa. S Clinique se bohužel nedokážu sžít. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sephoráckou péči a čistidla jsem kdysi používala hojně. Nějak jsem časem postupně odešla. U Clinique dost lidem vadí odér, to bude tím, že je bez parfemace. Já jsem na to za ta léta zvyklá :).

   Vymazat
 2. Máš pravdu Marti, že v drogerii je to bída, alespoň já také nenašla produkt, ke kterému bych se po vyzkoušení znovu vrátila. Naposledy jsem vyzkoušela z lékárny Lotion tonique douce od NUXE, velice příjemná záležitost za dostupnou cenu, alespoň tedy pro potřeby mé pleti 🙋

  OdpovědětVymazat
 3. Tonika taky používám ráno i večer, ale spíš jedu v květových z vodách nebo tonicích od Hádka. Ale upřímně - já jsem mezi toniky na pleti nikdy neviděla velký rozdíl - jedině když bylo příliš agresivní. Nedávno jsem sehnala tebou milovaný Záhir, tak až dodělám levanduli od Purity Vision, vrhnu se na něj.

  OdpovědětVymazat
 4. Toniká používam, ráno i večer, ale nakoľko mám iný typ pleti, úplne iné.
  V každom prípade, ďakujem za skvelý článok, pre mňa studnica nevyčerpateľných informácií. Chcela by som vyskúšať Clinique, ale zrejme č. 2 alebo 3 (i keď to by bolo zrejme na mňa už agresívne).

  OdpovědětVymazat