sobota 26. prosince 2015

Zázraky a přízraky 2015 - palety očních stínů

Ahoj kamarádi!

Loni jsem na mém Instagramu psala o svých nákupech za rok 2014 s hashtagem #zazrakyaprizraky, tedy o nadšení a zklamání z jednotlivých typů kosmetických výrobků pořízených v kalendářním roce. 

Letos tam již také něco málo je pod hashtagem #zazrakyaprizraky2015.

Neb jsem se letos ve stínech opravdu rozjela jak secí stroj do polí, o paletách napíšu zde,  neb bych se na IG nevešla.

Článek vlastně svým způsobem  navazuje na můj obecný článek o "dobrých stínech". Ty palety,  co zde uvedu v sekci zázraků, splňují má kritéria dobrých stínů.

Předem se omlouvám za dvě věci: za prvé je fotka ještě hnusnější než obvykle, i na moje poměry je to bída  (mobil, umělé světlo, kuchyňský stůl) a za druhé jsem zapomněla vyfotit svou oblíbenou paletu od MACu z LE Popelka Stroke of Midnight. Na mém Instagramu ji však najdete několikrát, např. s hashtagem #ukažtonej.  A bohužel se už nedá koupit.

Pojďme se nejdříve věnovat výtržníkům, tedy přízrakům. Jsou dva a již je nemám.

Tím prvním je všeobecně oblíbená Zoeva,  konkrétně paleta Love is a story. Nejspíš jsem z důvodu nadšení vůkol čekala hodně a přišlo zklamání. 

Vlastním či vlastnila jsem opravdu nespočet paletek a dosud nikdy se mi nestalo, že by v jedné paletě byly takové výkyvy v kvalitě jednotlivých stínů.  Zde tři super, tři hrůza úděsná a zbytek drogerkový průměr. 

Možná jsem udělala chybu, že jsem vždy k aplikaci použila Zoeva štětce.  Říkala jsem si: na Zoevu Zoevu. Nicméně zkusila jsem různé druhy, ať už z klasické černé řady, Rose Gold edici i edici Pink. A pořád výsledky neodpovídající vynaloženému úsilí.
Paletu jsem darovala a další zkoušet nebudu.

Byť z jedné palety nebudu šmahem odsuzovat všechny Zoeva paletky, nemám chuť investovat peníze do jiných od této značky. 


Druhým přízrakem je Vice3 od Urban Decay.
Na IG jsem ji charakterizovala souslovím suchý opadavý rohlík. Drobky, nepořádek pod okem, ztráta intenzity. 

Nejsem zavilým stoupencem UD stínů, prostě to beru jako virální maglajz, kde mnohdy humbuk předbíhá kvalitu.  Jakožto bývalý vlastník celkem  šesti UD palet (ještě něco mám a budu prodávat) jsem si udělala tento úsudek a neměla jsem proto chuť zkoušet On the run, Smoukačku, Vajsčtyřku ani Gwen (byť Gwen se mi na první okuk jevila dost dobře).


A nyní hurá k zázrakům, tedy k mým masivním nákupům 2015.

Jak jsem uvedla, chybí na fotce Cinderella od MACu.  Miluju ji a hojně ji používám, ať už samostatně či v kombinaci s jinými.


Velkou kapitolu tvoří můj favorizovaný Clinique

Mám či měla x Clinique stínů, s nimiž jsem byla spokojená, ovšem inovace letošního roku mě dostaly do kolen. 

Však vy víte, jakým způsobem jsem já a mně podobné rozjely na jaře  #cliniquevirus.
Paletky Wear every where... jsou prostě pecka po všech stránkách a splňují mé požadavky na dobré stíny.  Začala jsem verzí Greys. Následovala Blues. Pak Pinks. Nakonec Greens. Obsese?  Proč ne, je neškodná:).

Na sklonku roku přišla na trh Pretty easy palette. Chvíli jsem okolo ní brousila jak tchyně kol nevěsty,  pak přišel Black Friday a sleva 20% a už jsem tasila prkenici. 

Krom mnoha plusů je u Clinique palet výhodou, že mohu použít prakticky jakýkoliv štětec a výsledek bude vždy ok.


Zjara přišel YSL se dvěma paletkami, nejprve byly hodně špatně sehnatelné. 
Do svých sítí mě lapilo Tuxedo.
Základní cena je sice příšerná, nicméně kvalita je nadstandardní.  Jen se na stíny nedají vzít Zoeva štětky, ryjí ve struktuře jak naspeedovaný krtek. S jiným náčiním je aplikace a výsledný efekt přesně to, co čekám a chci.


Pak tu mám pár pokladů v ČR nesehnatelných.
Tarte Energy noir mám díky Sabče @s0bi z USA, zařídil ji Sabčin muž a putovala ke mně po příletu z Brna do Prahy via muž Pavly @ohmybeautifullife.  Taková globální spolupráce :).

Paleta je jedním slovem božská a jejím nákupem bezpečně neprohloupíte.  Jediná nevýhoda - je dost těžká.


Moji dva Marečci aneb sedmičky od Marc Jacobs Beauty ve variantě 208 The Vamp, kterou mi sehnala Baruška @barunka00 v polské Sephoře, a ve variantě 202 The Tease, kterou mi sehnala Terka @terezkamk v milánské Sephoře, jsou nejen vizuelně jedním z klenotů mé sbírky. 

Opět zde platí: bacha na náčiní, Mareček je pigmentován jak bejk a je hodně až jakoby "krémovitý".


Charlotte Tilbury ve verzi The Rock Chick mi věnovala Milena @mimarkova. K paletě nemám jedinou výhradu.  Kdybych neměla tři vozy stínů, jdu do dalších verzí. (Což tak nakonec stejně dopadne, známe se...). Ráda bych příští rok zkusila od Karličky Tilburyové makeup. Z jejích matných rtěnek jsem nadšená.

Co se týká Estée Lauder, o ludří Knize i o červené kolekci tu mám již dva samostatné články, tak případně mrkněte. 
V Knize je typ stínů Pure Color,  v červené paletce jsou Pure Color Envy, a to v odstínu 12 s názvem Pink Mink

Dovolte shrnout rozdíly

Pure Color (PC) jsou stálicí v sortimentu, časově jsou na trhu mnohem déle než Pure Color Envy (PCE). 
PC jsou oproti PCE sušší a na první nabrání méně intenzivní.
Už jsem četla a viděla spoustu hejtů, že  PC jsou málo pigmentované.  Zde odkazuji na bod o pigmentaci v mém článku o "dobrých stínech" a o různých stínových mýtech a dodávám, že to podle mého názoru  pramení jen a pouze z nezkušenosti. Ano, PC se při swatchování na ruku jeví méně pigmentované.  No a co? Na oku udělají jednolitý bezchybný efekt, snadno se nanášejí a stínují a jdou bez problémů vrstvit.  V celé Knize je pouze jeden stín, k němuž mám výhrady. 
Musím ale upozornit, že PC v některých dárkových variantách  (tedy jako samostatně neprodejná součást setu) byly oproti PC v běžně prodejných verzích slabší. Ne vždy,  ale stalo se to. Např.ve vánočních kufrech to tak párkrát bylo  (od uvedení kufrů do ČR jsem měla všechny.  Až na letošní,  tam je krom rozjasňovače vše, co už mám).
Na PC mohu použít jakýkoliv můj štětec (samozřejmě vhodného tvaru), což je jejich plus.

PCE jsou hodně do "krémova", cca viz Marečkovy sedmičky.  Intenzita barvy  vysoká.  Vzhledem ke konzistenci opět záleží na použitém náčiní, ne však  tolik jako u Marca. Stínují se pak výborně.

Neumím určit, která verze je lepší, jsou jiné.  A ani nechci  - PC už jsou nostalgie a v podstatě jedna z konzervativních opor sortimentu značky. 
Byla jsem jednou ze stálých EL zákaznic upozorněna na video jedné slečny nějakým způsobem blogersky spolupracující s EL s tím, že slečna označuje EL výrobky jako výrobky pro báby a že prý předtím to bylo blbý a teď,  že  už EL jede nebo něco v tom smyslu. Ona stálá zákaznice, která je maminkou jedné mé sledovatelky,  byla poměrně dotčena. Mně to bábovité označení nevadí, vím, kolik mi je, a  je to pejorativně vlastně to, čemu já říkám #šminkyprovelkéholky.  Takže urazit to nemůže, ale absence taktu tam bohužel je. No co už. 


Z levnějšího ranku tu mám paletu od Estyle ve verzi 08 POSH.  Je to jediná paleta ze všech popsaných, kterou jsem neplatila, neb je to vánoční dárek od Chris Cosmetics a od paní majitelky Vaškové. 

Nicméně vím, kolik paletka stojí, koneckonců mám stínů od Estyle poměrně hodně. 
Paletu sem zařazuji ze dvou hlavních důvodů  (když pominu velmi přátelskou cenu a že jde o českou značku).

Za prvé - za mě jsou stíny Estyle  (globálně, nejen tato paleta) těmi nejlepšími v drogerkové kategorii. Tedy z těch, co jsem v průběhu let zkusila  (nechávám stranou pár monostínů  z L'Oréalu, zdaleka  ale ne všech, neb L'Oréal je vlastně hodně drahý. A La Palette Nude je průměrná).

Druhým důvodem jsou dokonalé odstíny stínů v této paletě. 

Celkově je kvalita velmi slušná.  Pár mušek by se našlo. Zde ze všech dnes jmenovaných palet nejvíce platí nutnost vhodně zvolit náčiní na aplikaci.  Nejspíš udělám na tuto konkrétní paletu ještě samostatný příspěvek na IG. Včetně toho, co se mi osvědčilo při aplikaci. 


Ráda si počtu, co se Vám z Vašich letošních paletkových nákupů nejvíce zalíbilo.


Děkuji, že mě čtete.

Konec hlášení. 
Pusu teta

P.S. Dejte mi prosím eventuelně vědět, zda by Vás obdobný článek zajímal i o rtěnkách nebo tvářenkách.


37 komentářů:

 1. Obdobný článek o čemkoliv by mě jistě zajímal. :)
  Já jsem letos taky nakupovala stíny jako divá, největší spokojenost u mě rozhodně vyvolala Chocolate bar od TF (díky které už paletky od UD nepoužívám prakticky vůbec) a Tarte Rainforest after dark. A YSL Tuxedo, tak ta je též báječná.
  Ráda bych se někdy dostala ještě k Marečkovi, Clinique... ale to přijde. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Možná nějakou Clinique Wear everywhere seženeš, nakonec z toho byla limitka. Tam se investice vyplatí :). A Pretty easy je perfektní univerzálka.

  OdpovědětVymazat
 3. Nakupuji více péči a po paletkách pokukuji a pořád vybírám :), článek pro mne velice zajímavý, ráda bych si přečetla i o tvářenkách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Péče je základ, tu žádná sebelepší dekorativka nepředčí. Děkuji a tvářenky dám nějak dohromady.

   Vymazat
 4. Určitě tvářenky, rtěnky, makeupy...co tě napadne 😄 Pro mě je letos nej Toofaced čokoládka a Dior paletka (Dior mi drží jak přibitej)... víc a víc lituju, že sem si Marečka nepořídila taky 😞 ... ale letos to určitě napravim a i nějakou tu Karličku a Clinique pořídim 😄

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baru, ještě jednou děkuji za dovoz Vampa. Příště si nějakého Marečka kup. Možná přeci jen přijde na náš trh. Co máš za Diora?

   Vymazat
  2. Nemas vubec zac :-* ... https://www.instagram.com/p/4USzzPx-E-/

   Vymazat
 5. Krásný článek :)
  Mám zase po něm nutkání koupit si už konečně něco jiného než UD :D i když jsem této značky milovník, tak přiznávám, že vice 3 je barvičkama sice krásná a moc dobře poskládaná (hrací i nudná zóna), ale fakt moc opadává a "bledne". Ale vice 4 je úplně jiná a už se kvalitou hodně zlepšila. Potom paletka od Gwen... Používám ji měsíc v kuse a zatím ji nešlape na paty ani vice 4 :D ta se u mě neztratí :) doporučovala bych zkusit i navzdory tomu, co jsi tu napsala :)
  Přeji hezký zbytek svátků, ahoj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, Tobě též. Na Gwen jsem koukala, jen z dojmu mimo oko mi přijde docela fajn. Akorát jeden ten třpytkatý světlý (název nevím) mi přišel jako blýskavá nepřilnavá sušina a ten myslím růžový jako dost špatný. Ale bez záruky, na oku jsem ji neměla.

   Vymazat
 6. Ahoj. Pisu rovnou, ze clanky by me zajimaly :D ty palety jsou nadhera! Jaa si ani jednu paletu letos nekoupila, za to jsem se vyradila v mono stinech :) a dodatecne preju vesele Vanoce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hezký zbytek svátků přeji rovněž! Jaká mona tě zaujala?

   Vymazat
 7. Ve Spanelsku jsou Wear Everywhere ve stalem sortimentu... asi se na ne zajdu podivat :))

  OdpovědětVymazat
 8. Tak to jsou skvosty, určitě by mě zajímala tvářenková recenze!

  OdpovědětVymazat
 9. Mňa zo všetkých vyššie spomnutých najviac láka Charlotte Tilbury, tie paltky sú krásne ako dizajnom tak skladbou farieb a odtieňov. Ale bude to podmienené aj tým že skôr preferujem quattrá alebo duá tieňov. Mám aj väčšie paletky a nikdy nevyužívam všetky tiene a je mi to potom ľúto, preto radšej správne zostavené quattro, kde využijem všetky 4 tiene :).
  A určite sa budem tešiť na článok o lícenkách, mám pár kúskov na wishliste z tvojho kozmetického arzenálu :D.

  OdpovědětVymazat
 10. Hezký článek,taky bych nejak clinique paletku brala,kdybych nebyla tak líná aplikovat stíny:-) jinak článek o rtenkach nebo tvarenkach bych brala určitě!

  OdpovědětVymazat
 11. Z nejlepších mám za letošek 2x Clinique = bomba! Teď nově Kat Von D ale tam ještě nebyl prostor řádně prozkoušet. A potřebuju Marečka, extrémně nutně! Vždyť to znáš... :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stíny od Káči nemám. Mám ale peckovou rtěnku. Mareček = nutnost :). Třeba se fakt u nás dočkáme, zvěsti jdou už dlouho.

   Vymazat
 12. Moc pěkný článek. Estyle paletky mám a chtěla bych teď investovat do jedné neutrální lepší paletky. Asi sáhnu po Naked, i když vím, že zrovna ty nejsi fanouškem UD. Ještě dost lidí mluví o Too faced, ale přijde mi, že má čokoláda horší pigmentaci :/.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tou pigmentací...Já na to moc nedám a psala jsem o tom. Koukni v neutrálech na tu Clinique Pretty easy. Případně na EL Bronze Goddess (je to vždy letní LE, ale ještě jsem ji viděla. Mám loňskou, letošní je taky pěkná). Nebo ysl NU. Když bude sleva teda. UD prostě opadává. Jako pigmentace výborná, ale to není celé. A děkuji.

   Vymazat
  2. YSL NU je nádherná, ale tam už asi cenově nedosáhnu. Prý se občas dá vyčapat sleva i 30%, ale bohužel nejsem z Prahy :/. Clinique mě nějak nebere, nevím proč - třeba jejich tvářenky a rtěnky se mi moc líbí, ale těm očním stínům nemůžu přijít na chuť. Rozhodně moc děkuji za rady, zkusím se ještě poohlédnout, než se rozhodnu pro koupi. Těším se moc na další články a další zázraky a přízraky :).

   Vymazat
 13. Já budu zítra objevovat poprvé Tuxedo, jinak největší objev letošního roku samozřejmě Clinique osmičky :) Šedé už se nemůžu dočkat :D :D No a jinak moje stálice je Naked, nevím jestli ty novější můžou mít horší kvalitu, ale kromě jednoho stínu nemůžu říct křivého slova a nejlepší recenzí je, pokud se k něčemu člověk denně vrací už roky... No a naopak jsem si nesedla na zadek z čokolády od Too Faced, všichni jí div nestaví oltář a já se do ní musela nutit jí používat, teď už vím, že s ní udělám krásné líčení, vlastnosti má dobré, ale mě prostě moc nebaví :D :D

  OdpovědětVymazat
 14. Krásný článek, Marti

  pro mě je objevem roku, co se paletek týče asi Gwen, je pravda, že na růžový stín asi nesáhnu (neb v růžové vypadám jako po naročným tahu a že jsem si k tomu jestě řádně poplakala), ale jinak se mnou dá v pohodě den v práci...:-) a co se týče rtěnkového článku, tak se nemůžu dočkat....

  OdpovědětVymazat
 15. Marti koupila jsem mamince na Jeziska EL kufr ... Pises, ze krom rozjasnovace mas vsechno z toho kufru... Ted nevim jestli myslis vsechny odstiny stinu co jsou v te paletce tam...a nebo mas primo tu paletku ktera tam je (jako ze uz treba byla nekdy v nejakem setu) ... Protoze bych rada vedela jestli teda ty stiny z toho kufru spadaji do tech slabsich od EL (jak jsi psala..ze v kufrech byvali slabsi) ... Protoze ja od EL zadne nemam takze nemam srovnani...:/ dekuji E.:)

  OdpovědětVymazat
 16. Martinko, já bych byla moc vděčná za článek o pudrech. Potřebuju vsadit na ten nejlepší :)

  OdpovědětVymazat
 17. Super článek... Jak jinak ;-) já letos taky nakupovala jako divá a nejen paletky. Marti, poraď mi, jakou bázi dát pod Clinique? Stává se mi totiž u paletek wear ewerywhere, že se s bází slévají do vrásky na víčku. Samozřejmě až po x hodinách, ale dřív mi to nedělaly a teď, co je mívám na oku kolem 12 hod, moc se mi to nelíbí... Jinak Clinique paletky používám prakticky pořád, práce s nima i barvy jsou dokonalé. Chystám se na Gwen, ta me barvama zcela dostala a přemýšlím i o nějaké čokoládce.... Dostala jsem poukazy do Sephory, tak už přemýšlím, za co je proměním 😉😉😇

  OdpovědětVymazat
 18. Moc pěkný článek. Já se zaměřuji spíš na péči a makeupy a co se týká paletek, vystačím si s málem.Jsem zvyklá na EL stíny, díky vánočním kufrům, akorát vloni a letos jsem do něj nešla. Na stíny EL stejně, jako ty nedám dopustit. Miluju stíny od MAC, mám od nich spoustu mono stínů(nevím proč jsem si raději neskládala paletku?)a podařilo se mi sehnat Popelku, jediná paletka, ze které využiju všechny stíny. Pak mám moc ráda stíny Guerlain v quatro paletkách. A kupodivu i Artdeco, kde si skládám vlastní magnetkové paletky. Vím,že jejich stíny moc nemusíš, ale v té nepřeberné řadě se mi podařilo pár kvalitních kousků najit(cca 7)které si kupuji stále dokola. Jako kosmetickou maniačku, mě tvoje články moc baví, nejen co se týká obsahu, ale i styl a způsob, jakým je píšeš. Těším se na další,tvářenky, pudry, make-upy, štětce, všechno mě zajímá😊

  OdpovědětVymazat
 19. jako vždy krásný článek a ani mi vlastně nevadí, že v něm není milion nastajlovaných fotek... čtu jedním dechem a beztak všechny ty paletky znám z IG :)

  poslední dobou se nějak ke stínům dostávám... doteď jsem mívala jen levnější mona, přiznávám, hodně Essence, které za tu cenu nejsou nejhorší, výdrž a intenzitu na oku mají velmi slušnou, ale teda práší. to samé Nudes paletka, kterou mám ale hodně ráda, protože je mrňavá, hodím do taštičky, neřeším. sice má pár podobných stínů, ale přijde mi fakt dobrá, opět až na tu prašnost.
  ale práší mi jako čuně i UD z On the Run palety, kterou mám ale ráda z principu, je to fajn kus. Gwen zatím poznávám, některé stíny asi nebudou nic extra, zase je tam pár podobných, ale musela jsem ji mít, je prostě nádherná.
  a Zoeva... nějak na ni časem měním názor. není zlá, ale taky má některé stíny úplně divné... další už nechci.

  no a dávám si předsevzetí, když už víc stínuju, tak si pořídit víc štětek :)

  OdpovědětVymazat
 20. Tento clanok si budem musiet precitat este raz, aby som vedela, co (ne)kupit, nakolko nevlastnim ziadnu paletu. Mala som kedysi UD fejk od W7, ale vyhodila som to pri stahovani. Najviac sa priklanam ku kupe Marecka, a odmietam akceptovat fakt, ze vlastne ziadnu paletu nepotrebujem. Ak si uz ale mam nejaku kupovat, tak nech to stoji za to. Premyslam este i nad Clinique, skoda ze palety nemaju aj v Sephorach..liezt do samostatnych predajni je pre mna trochu komplikacia, ani neviem preco..

  OdpovědětVymazat
 21. Nezkoušela jsem bohužel ani jednu, ale vlastním taky jednu tarte paletku a je užasná. Už se nemůžu dočkat, až mi dorazí další :). Já mám moc ráda i stíny od theBalm a taky too faced.

  OdpovědětVymazat
 22. Já jsem si oblíbila výherní paletku od Clinique♥, teď ji používám dost často, a další oblíbená je Chocolate Bar od Too Faced. Docela mě láká vyzkoušet i Estyle, asi tam někdy učiním objednávku :)

  OdpovědětVymazat
 23. Greys od Clinique ... kdybych si směla vzít při stěhování jen jednu paletku, pak tuto ... samozřejmě nakoupeno na doporučení tety z Prahy :-D

  OdpovědětVymazat
 24. Ha, tak už i já jsem se odvážila odepsat na článek, aneb co mně vyhovuje.
  Trochu mě zamrzel tvůj komentář k UD, protože konkrétně u nich mi to nepříjde masivní attack marketingu, ale že to vážně funguje a stíny drží jak přikovaný. Nutno dodat, že mám malou Naked Basic2, Naked 2 a jeden monostín Lost. Všechny (a to doopravdy jakýkoliv odstín v paletkách) mi drží jak přibitý. A jednou jsem si z nedočkavosti zapomněla dát primer a stejně mi vydržely na očích až do večera. Včera dokonce jsem si zkusila přejetmokrými prsty po nich, a i po 3. přetření držely na očích :D nechápu, čím to teda je, že tobě dělaly tohle. O pigmentaci se ani nemůžu bavit, ta je neskutečná.
  Nově jsem si pořídila z nové Ellie Goulding kolekce od Macu Halcyon Nights paletku, je to ta s těmi klasicky pudrovývmi stíny. No, i s primerem mi na očích vydrží ubohých 9 hodin (což se někomu bude zdát asi hodně, ale když vstávám ve 4h ráno na letiště, od 5h jsem nalíčená a už kolem 15h odpolední vypadají stíny už příšerně a jsou slité do dvou čárek, fakt to nevypadá ok). Takže si nejsem jistá, zda si od Macu ještě někdy pořídím stíny, nicméně se rtěnkou jsem nejspokojenější na světě, přestože je výdrž taková.. taková na hydratační sheer rtěnku (opět z Ellie kolekce - Only you). Mám i paletku od Dioru, a ani ta se pigmentací nevyrovná Naked 2. Takže nevím čím to je, nicméně já UD propadla a jsem nadmíru spokojená s tím, co od něj mám. :)

  OdpovědětVymazat